
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage Rating (DC) | 35 V |
| Tolerance | 10 % |
| Length | 3.2 mm |
| Width | 1.6002 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X7R |
| Case Code (Imperial) | 1206 |
| Case Code (Metric) | 3216 |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Ceramic |
| Height | 1.6 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 35 V |
| Thickness | 1.8034 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | Unknown |
| Contact Plating | Nickel |
Stock: 26725
Distributors
pcbx
Unit Price$0.15645
Ext.Price$0.15645
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.15645 | $0.15645 |
| 10 | $0.06506 | $0.65060 |
| 50 | $0.05526 | $2.76300 |
| 100 | $0.04693 | $4.69300 |
| 500 | $0.04318 | $21.59000 |
| 1000 | $0.03694 | $36.94000 |
| 3000 | $0.03296 | $98.88000 |
| 5000 | $0.02941 | $147.05000 |
| 10000 | $0.02625 | $262.50000 |
